Bezlepková dieta

Celiakie, glutenová enteropatie, nesnášenlivost lepku, celiakální sprue. To vše je označení pro chronické autoimunitní onemocnění postihující tenké střevo. Celiakie se může projevit kdykoliv během života. Působením lepku u celiaků dochází ke změně povrchu sliznice tenkého střeva, mizí mikroklky a klky. Důsledkem je snižování povrchu střeva a jeho schopnosti trávení a vstřebávání živin. Typickými příznaky jsou průjem, plynatost, křeče, pokles hmotnosti nebo únava. Kromě typických příznaků se může objevit také zvracení, snížená chuť k jídlu, anémie, osteoporóza (řídnutí kostí), zvýšená kazivost zubů, deprese.

Gluten (lepek) je bílkovinný komplex obsažený v povrchové části obilných zrn. Lepek určuje kvalitu mouky, čím více lepku je obsaženo v mouce, tím je mouka kvalitnější. Nesnášenlivost je celoživotní a při stanovení této nemoci je nutné dodržovat bezlepkovou dietu.

Bezlepková dieta je založená na vynechání potravin obsahujících lepek, ale jinak se neliší od běžné racionální stravy. Podstata diety spočívá ve vynechání mouky pšeničné, žitné, ječné a ovesné a výrobků, které ji obsahují. Jsou to například pečivo, uzeniny, hotová jídla, konzervy, sladkosti, omáčky, těstoviny nebo některá dochucovadla. Při celiakii se používají mouky sójová, bramborová, kukuřičná, amarantová, pohanková, lněná, žaludová, manioková, konopná, čočková, fazolová, hrachová, rýžová, cizrnová či jiné speciální přípravky (bezlepkové směsi) jako je bezlepková směs na přípravu chleba, bramborových knedlíků, jáhlová směs, bezlepkový křehký moučník, bezlepková směs na perník. Z nich se vyrábí bezlepkové pečivo, těstoviny (kukuřičné špagety, vřetena, kolínka, lasagne, penne, mašličky, amarantové vřetena, cizrnové vřetena, pohankové těstoviny), zahušťují se s nimi omáčky, polévky. Také se vyrábí bezlepkové zákusky jako medový řez, třený rohlíček, rolády, větrník, věneček, laskonky, linecké košíčky, piškotový řez, kávový banánek