Dieta při onemocnění jater

Dieta při onemocnění jater

 

Při onemocnění jater se doporučuje absolutní zákaz alkoholu. Funkce jater je výrazně snížená. V dietě budou převažovat sacharidy. Rovněž doporučujeme vynechat živočišné tuky (máslo, sádlo), vaječný žloutek (vysoká hladina cholesterolu) a omezit solení.

Neslanou chuť lze zastřít bylinkami a určitým druhem koření.

Kuchyňská úprava stravy je šetřící. Mechanicky odstraňujeme zrníčka, slupky, kůrky. Dále nepodáváme dráždivé koření, např. pepř, chilli, pochutiny, např. hořčice, sójová omáčka, worchesterová omáčka, maggi. apod.

Pokrmy upravujeme kuchyňskou úpravu jako je vaření, vaření v páře, dušení, opékání na sucho (bez tuku), pečení v alobalu (bez tuku) nebo ve speciálním nádobí (teflonové).

 

U této diety si dáváme největší pozor na tuky, které přidáváme až do hotových pokrmů, větší dávky tuku dáváme v dopoledních hodinách, čerstvé máslo, rama, perla, flora, kvalitní jednodruhové oleje (slunečnicový, řepkový, sojový, olivový, hroznový, lněný), množství tuku na snídani by mělo být kolem 10 g a na přípravu pokrmů nesmí přesáhnout 5 g .Tuk přidáváme do hotových pokrmů, pokrmy opékáme bez tuku.

Strava 5x denně, při vředové chorobě žaludku 6-8 x denně v malých dávkách, nepřeslazovat, nepřekyselovat, dodržovat pitný režim.

Zahušťuje se Solamylem, Maizzenou nebo zálivkou z mouky opražené na sucho, bez tuku a zředěné tekutinou, mixovanou zeleninou, strouhanými brambory.

 

Maso upřednostňujeme libové hovězí, vepřovou kýtu, králičí, rybí filé, netučné ryby (lín, pstruh, hejk, treska), kapr, krůtí maso. Dále můžeme zařadit hovězí svíčkovou, střed z roštěnce, vepřovou panenku a holoubě.

Uzeniny zařazujeme s vysokým obsahem masa. Například libovou hovězí, vepřovou, kuřecí i krůtí šunku, dietní párky telecí.

Vnitřnosti nezařazujeme z důvodu vysokého obsahu cholesterolu.

 

Mléko je vhodné nízkotučné, polotučné, sladké pouze na přípravu pokrmů. Zakysané mléčné výrobky jsou vhodné se sníženým obsahem tuku, například kefír, podmáslí, acidofilní, biokys. Povolené jsou i ovocné (meruňkové, broskvové, višňové, vanilkové).

Jogurty bílé nebo s povoleným druhem, termix (ne kávový a čokoládový).Tvaroh nízkotučný, se střední tučností, za studena i tepelně zpracovaný.

Sýry nesmí projít tepelnou úpravou. Tavené zařazujeme méně často z důvodu obsahu tavicích solí, pouze s povolenou příchutí (pažitka, šunka). Tvrdé sýty s 20 - 30 % tuku v sušině – Eidam, Ementál,.. Sýry tvarohové - Lučina linie, Cotage, žervé (pažitka).

Z vajec jsou vhodné pouze bílky.

 

Z obilovin zařazujeme ovesné vločky, kroupy, krupky, které lisujeme, opékáme na sucho, bez tuku a poté povaříme s tekutinou. Dále využíváme všechny druhy pšeničné mouky, krupice, rýže. Mouku lze nahradit nízkobílkovinnou moukou.

Pečivo vybíráme netučné housky, rohlíky, veku, raženky, kaiserky natural, bílý toastový chléb, vánočku a mazanec. Ne čerstvé přímo z pekárny či trouby. Nepodáváme chléb, tmavé a celozrnné pečivo, tučné pečivo, pečivo sypané solí, mákem.

 

Luštěniny nepodáváme.

 

Zeleninu podáváme čerstvou, sterilovanou, mraženou, sušenou jako je mrkev, celer, petržel, pastinák, černý kořen, chřest, mladá brukev. V menším množství a ne samostatně zařazujeme květák, brokolici, pórek, hrášek. Dále můžeme zařadit dýně, patizony, špenát, fazolku, rajčata, rajčatový protlak a šťávu, hlávkový salát a červenou řepu.

Ovoce podáváme například banán, pomeranč, grep, mandarinku. Individuálně kiwi, nektarinky, dobře vyzrálá jablka, meruňky, broskve. Z kompotů třešně, višně, švestky, ryngle, dýně.. Nezařazujeme ovoce se zrníčky, tuhou slupkou a nadýmavé.

 

Z příkrmů vyhledáváme brambory, bramborovou kaši, rýži, těstoviny, knedlíky (karlovarské, jemné houskové i bramborové, krupicové, tvarohové), noky, dietní bramborový salát, halušky, polenta.

 

Moučníky můžeme upéct z těsta piškotového, odpalovaného, tvarohového, spařovaného, krupicového nebo bílkového.

 

Kořeníme natěmi jako jsou petrželka, pažitka, celerová nať, libeček, saturejka, bazalka; majoránka, mletý kmín, citrónová a pomerančová šťáva a kůra, vanilkový cukr. Z kmínu, bobkového listu a hub můžeme pouze vývar.

Z nápojů zařazujeme vodu, čaj (ruský, zelený, bylinné čaje, slabý černý čaj), džusy z povoleného druhu ovoce ředěné vodou, minerální a stolní vody bez příchuti, sodíku a oxidu uhličitého.

 

Potraviny které by se měli u této diety vyřazovat z jídelníčku - masa tučná, uzená, nakládaná, zvěřina, vnitřnosti, kachna, husa, uzené, kyselé a nakládané ryby, smažené pokrmy, minutky, tučné vývary z masa a kostí, pikantní tučné uzeniny, zabijačkové pochoutky, škvarky, sádlo, slanina, mléko jako samostatný nápoj, smetana, šlehačka, pikantní, zrající, plísňové sýry (tvarůžky), kynuté čerstvé pečivo, chléb, celozrnné pečivo, loupáčky, dresingy, kečup, hořčice, sojové omáčky, majonéza, polotovary, instantní pokrmy, ostré koření-pepř, chilli, nadýmavá zelenina a ovoce (česnek, cibule, zelí, kapusta i růžičková, luštěniny), zmrzliny, čokoláda, zrnková káva, alkohol.