Dieta při onemocnění žlučníku

Podává se při onemocnění žlučníku a slinivky břišní po odeznění akutního stavu, při chronických chorobách žlučníku a slinivky břišní, při žlučníkových kamenech, po odstranění žlučníku, po infekčních zánětech jater, po střevních dyspepsiích a průjmech.

Tato dieta je plnohodnotná energeticky i biologicky, je nenadýmavá a lehce stravitelná. Na den je povoleno 20 – 30 gramů volného tuku.

Ze stravy vylučujeme veškeré hrubé součásti, které by mohly mechanicky podráždit trávicí trubici. Vylučujeme tedy tuhé slupky a zrníčka z ovoce a syrové zeleniny. Dále vylučujeme hrubou vlákninu (celozrnné pečivo). Ovesné vločky, kroupy, krupky dobře povaříme doměkka a prolisujeme. Z masa odstraňujeme šlachy a blány. Veškerou potravu dobře rozkousáme a nepodáváme najednou velké množství jídla, abychom zabránili zvýšenému napětí žaludku. Nedoporučujeme žádné ostré koření a kořenící směsi, kečupy, hořčice a majonézy, abychom zabránily podráždění trávicího traktu.

Technologická úprava: doporučuje se vaření, dušení, zapékání, úprava v páře, pečení. Pečeme přikryté a často poléváme, aby nevznikala kůrka. Tuk přidáváme až do hotových pokrmů, aby se nepřepaloval. Maso opékáme na sucho. Při zahušťování mouku nejprve opražíme na sucho a povaříme asi 20 minut s tekutinou.

 

Snídaně:

Doporučujeme

* bílkovinný nápoj (bílá káva, Caro, čaj s mlékem, kakao – 1 díl vody a 1 mléka)

* pečivo (rohlíky, housky, veka, bílý toastový chléb, vánočka bez rozinek a mandlí, mazanec, piškoty)

* tuk (máslo, flóra, rama, perla)

* bílkovinná potravina (dušená šunka, kuřecí šunka, kuřecí párky, telecí párky, eidam 30%, Madeland light, tvarohové sýry – almete, lučina jogurtina, žervé, gervais, cottage; tavené sýry přírodní, šunkový a s bylinkami; tvaroh; jogurty – bílý, meruňkový, broskvový, banánový, vanilkový, jablečný

* džem (meruňkový, broskvový, jablečný, pomerančový), med

 

Přesnídávka:

Doporučujeme ovoce (banán, jablko, meruňka, broskev, kiwi, pomeranč, mandarinka, grep, pomelo, nektarinka), kompotované ovoce (z předešlého ovoce, dále švestky, třešně, višně, ananas)

 

Oběd:

Polévky (krupicová, vločková, krupková lisovaná, kroupová lisovaná, žemlová, drožďová, zeleninová, mrkvová, špenátová, cuketová, rajská, kmínová s kapáním, hovězí vývar s těstovinou, kuřecí vývar s těstovinou, dietní gulášová)

 

Maso: doporučujeme méně tučná masa (vepřová kýta, vepřová pečeně, vepřová panenka, hovězí zadní, hovězí svíčková, kuře, krůta, králík), ryby (sladkovodní: kapr (do 2,5 kg), cejn, štika, pstruh, pangasius, mořské: filé, treska, tuňák), vnitřnosti nepodáváme.

 

Přílohy: vařené brambory, bramborová kaše, dietní bramborový salát, dušená rýže, těstovinová rýže, těstoviny, kuskus, dietní knedlík, moučné noky a halušky, pohanka, jáhly

Zelenina: mrkev, celer, petržel, špenát, dýně, cuketa, lilek, patizon, fazolka, hlávkový salát, ledový salát, salát z čínského zelí, rajče, rajský protlak, červená řepa. Menší množství hrášku, květáku a pórku.

 

Koření: zelené natě (petrželka, pažitka, kopr, libeček, saturejka, bazalka); vývar z kmínu, bobkového listu a hub; mletý kmín; sůl; vanilkový cukr; citrónová kůra

 

Kyselení: citrónová šťáva, slabý nálev z octa

 

Moučníky: z těsta piškotového, odpalovaného, spařovaného, tvarohového, sněhového; pudinkové a tvarohové krémy

 

Kypření: prášek do pečiva, vzduch, sníh z bílků

 

Svačina:

Zakysané mléčné nápoje (kefír, biokys, acidofilní mléko, kyška, podmáslí, zákys) – přírodní, nebo s příchutí broskvovou, meruňkovou, vanilkovou, banán.

 

Nápoje: voda, ovocné čaje, černý čaj, bílá káva, čaj s mlékem, Caro, ovocné a zeleninové šťávy (ředěné 1:1).

 

Nedoporučené potraviny:

Tučná uzená a nakládaná masa, ryby

Vnitřnosti

Tučné a zrající sýry, tučné mléčné výrobky, tvarůžky

Sádlo

Chléb, celozrnné pečivo, smažené pečivo

Luštěniny

Moučníky z těsta kynutého, třeného, křehkého, lístkového

Kečup, hořčice, tatarka, majonéza, magi, sojová omáčka

Ostré koření a kořenící směsi

Nadýmavá zelenina (kukuřice, cibule, česnek, paprika, kapusta, ředkvičky)

Nadýmavé ovoce (hrušky, švestky)