Výživa při DNĚ

DNA

Jiným názvem podagra nebo také nemoc králů. Je to zánětlivé onemocnění, které je způsobeno zvýšeným množstvím kyseliny močové v lidském těle. Projevuje se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi (tzv. hyperurikémii) a akutním zánětem kloubů.

Akutní dnavý záchvat přichází s bolestí a zarudnutím postižených kloubů nejčastěji palce u nohy. Palec se zbarví do tmavě červena až do modra, kůže je napnutá a lesklá. Tento stav nastává, když je krev přesycena kyselinou močovou, která začne krystalizovat v kloubech.

S Dnou se také pojí nemoci jako: močové kameny, postižení ledvin nebo metabolický syndrom.

Zásady diety při Dně:

Vhodná technologická úprava: vaření, dušení, zapékání, pečení, smažení zařazujeme jen v klidovém období a to max. jednou za tři týdny.

Potraviny nedoporučované:

  • Telecí brzlík, sleď, slaneček, sardinky v oleji, tuňák, mlíčí, masové extrakty a silné vývary, vnitřnosti.

  • Sójové maso, sója.

  • Úplně vylučujeme alkohol, protože brzdí vylučování kyseliny močové ledvinami.

  • Koření: pepř, paprika, chilli, kari, nové koření, tymián, muškátový oříšek a květ, bobkový list a zázvor. Silné kakao, káva, čokoláda, silný černý čaj, masox, maggi, vegeta, bujóny.

Potraviny omezeně používané:

  • Zvěřina, holoubě, koňské maso, skopové, telecí, játra, jazyk, ledvinky, slezina, kapr, pstruh, sardinky, štika, luštěniny (čočka, hrách, fazole), hrášek, špenát, chřest, fíky, červená řepa, růžičková kapusta.

Doporučované druhy potravin:

  • tuky: máslo, olej, margaríny.

  • mléko, mléčné výrobky: všechny druhy kromě pikantních a plísňových sýrů

  • maso: omezená dávka (neměla by překročit 90 gramů před tepelnou úpravou), nedoporučujeme maso mladých zvířat!

  • zelenina: celer, mrkev, petržel, cibule, česnek, fazolové lusky, houby, kapusta a zelí (po uvaření), brukev, květák, brokolice, okurky, kukuřice, rajčata, ředkvičky, pórek, lilek, cuketa, hlávkový salát, salát z čínského zelí, ledový salát, fenykl, čekanka, polníček, paprika, dýně.

  • ovoce: všechny druhy mimo fíků.

  • koření: petrželová nať, majoránka, pažitka, kmín, kopr, bazalka, saturejka, tymián, libeček, oregano, šalvěj, rajský protlak, sůl.

  • vejce

  • pečivo: chléb, rohlíky, celozrnné pečivo.

  • těstoviny, kroupy, krupky, krupice, brambory, rýže, kuskus, pohanka, jáhly, houskový knedlík, tvarohový knedlík, moučné noky.

  • mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, para ořechy, dýňová semínka, sezam.

 

Při dnavém záchvatu nezařazujeme maso a bílkoviny se snažíme nahrazovat mlékem, mléčnými výrobky a vejci. Můžeme použít i náhražku masa: Robi (směs rostlinných bílkovin), Klaso (základem je pšeničná bílkovina), Šmakoun (základem je vaječná bílkovina. Při technologické úpravě opékáme potraviny na sucho a tuk dáváme až do hotového pokrmu. V tomto období nezařazujeme ani smažení a vybíráme spíše nedráždivá koření.

 

Důležité je dodržovat pravidelný pitný režim, doporučeno vypít minimálně 2-3 litry tekutin za den (bylinné čaje, ovocné čaje, močopudné čaje, ovocné a zeleninové šťávy, voda, minerálky).

 

Je vhodné zařadit i tzv. odlehčovací dny. To znamená, že celý den se konzumuje pouze ovoce a zelenina v množství asi 1- 1,3 kg. Příklad: snídaně (pečená jablka), přesnídávka (hruška), oběd (dušená mrkev, vařené brambory), svačina (kedlubna), večeře (dušené papriky s rajčaty). Tento den zařazujeme maximálně jednou za týden!

 

Nemocný nesmí hladovět, protože při výrazně sníženém energetickém příjmu tělo odbourává buňky (tuk a svalstvo). Během tohoto procesu odbourávání se vytvářejí puriny tělu vlastní, které jsou dále přetvářeny na kyselinu močovou. K tomu navíc odbourávání tuku způsobí situaci, která souvisí s tvorbou ketolátek v těle. Neměli byste tedy držet půst, hladovku ani žádnou redukční dietu s extrémně nízkým příjmem energie.