Výživa v těhotenství a při kojení

K hlavním zásadám výživy těhotné ženy patří konzumace pestré a rozmanité stravy, ve které by měly být zastoupeny všechny hlavní skupiny potravin. Zajistit dostatek minerálních látek, zvláště zinku, jodu, vápníku a železa i tekutin.

Kyselina listová

Měsíc před plánovaným početím a dále po dobu prvního trimestru těhotenství by výživa měla zajišťovat dostatečný příjem kyseliny listové. Těhotné ženy by měly přijímat denně asi 600 mikrogramů kyseliny listové. Zdroje kyseliny listové jsou: především listová zelenina například zelí, růžičková kapusta, špenát, brokolice, droždí, játra, ořechy, celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, luštěniny, sójové boby, mléko, mléčné výrobky, vaječný žloutek, citrusové plody a z nich vyrobené džusy.

Bílkoviny

Příjem bílkovin by se měl řídit podle hesla „kvalita místo kvantity“. Normální potřeba je kolem 80 gramů za den, v závislosti na tělesné hmotnosti. Od čtvrtého měsíce těhotenství potřebují ženy zhruba o 15 gramů navíc pro zásobování placenty, pro zabezpečení růstu dítěte a zásobování narůstající tělesné hmoty matky. Zdroje bílkovin jsou: maso, mléko, mléčný výrobky, luštěniny, obiloviny a výrobky z nich. Maso, uzeniny a vejce dodávají plnohodnotné bílkoviny, ale současně také množství nasycených tuků, cholesterolu a purinů. Vhodné je maso libové drůbeží, králičí nebo ryby. Nevhodné jsou uzeniny obsahují příliš mnoho soli a tuku. Vysoce hodnotné kombinace jsou brambory a vejce nebo obiloviny a mléko, brambory vařené ve slupce s tvarohem, špagety s lososem. Také jsou vhodné luštěniny s obilovinami, ravioly s cizrnou.

Vápník

V druhé polovině těhotenství je vyšší potřeba vápníku mezi jehož přirozené zdroje patří mléko a mléčné výrobky. Zdroje vápníku jsou: jogurty, tvaroh, sýry. Výběr vhodných druhů sýrů udržuje přísun tuku v určitých mezích, parmezán, krájený tvrdý sýr 30%. Tavené a zrající sýry by neměli těhotné ženy konzumovat kvůli nebezpečí listeriózy. S klesajícím obsahem tuku stoupá obsah vápníku. Vápník lze také získat z luštěnin, sardinek, ořechů, máku a řady zeleniny jako je špenát, zelí, pórek, brokolice a celozrnné výrobky. Pokrýt denní potřebu vápníku není složité i bez potravinových doplňků. Vhodné je zvolit večeři bohatou na vápník, tím lze omezit odbourávání kostní hmoty během noci.

Hořčík

Nezbytně důležitý je i hořčík. Vysoký obsah má müsli, celozrnné vločky a celozrnný chléb, rýže natural, luštěniny, ořechy, mandle, slunečnicová semínka, zelenina a banány, dále mléčné výrobky a ryby.

Železo

Železo je pro naše tělo nejlépe využitelné z masa, kde se jedná o takzvané hemové železo. Tělo ho přijímá výrazně lépe než z rostlinné potravy. Těhotné ženy by měly konzumovat malou porci železa dvakrát až třikrát týdně. Obzvláště hodně železa přijímá tělo tehdy, když člověk konzumuje maso současně se zeleninou nebo ovocným džusem. Bohaté na železo jsou také játra a jiné vnitřnosti, těch by se však těhotné ženy měly vyvarovat protože například játra obsahují vitamin A, který může poškodit plod. Zásobovat se mohou i z rostlinné potravy, červených druhů zeleniny, obiloviny jako jsou jáhly, oves a sezam, amarant, slunečnicová semínka, sušené meruňky, kapusta a zelí. V těhotenství se vstřebávání železa zvyšuje, především v posledním trimestru je předáváno hodně železa z matčiných zásob dítěti. I když matka trpí nedostatkem železa, dítě je přesto zásobováno z jejích zásob.

Jód

Těhotným ženám se doporučuje přísun jódu, protože je součástí hormonů štítné žlázy, které regulují tělesnou teplotu, bilanci vody, rovněž odpovídají za funkci centrálního nervového systému, růst a tělesný vývoj. Tuto potřebu lze pokrýt jedním pokrmem z mořských ryb denně, protože v něm je podle druhu ryb obsaženo 200 až 300 mikrogramů jódu. Ženám, které nejedí pravidelně ryby se doporučuje užívat tablety s obsahem jódu.

Zinek

Potřebné množství zinku lze zajistit stravou. Zinek nalezneme v potravinách jako je hovězí a vepřové maso, drůbež, vejce, mléko, ústřice, sýr a celozrnné výrobky, fazole, ořechy. Stresové situace negativně ovlivňují vstřebávání zinku.

Vitaminy skupiny B

Vitaminy skupiny B jsou nejvíce v obilninách, kvasnicích, mase, vejcích. Nedostatek vitaminu B1 se projevuje srdečním selháním jak matky, tak novorozence. Nedostatkem vitaminu B6 se zvyšuje riziko předčasného porodu.

Vitamin C

Vitamin C je zastoupen zejména v ovoci, černém rybízu, kiwi, citrusových plodech a zelenině, rajčata, zelí, kapusta, paprika nebo brambory. Nejvíce je ho v produktech syrových, tepelným zpracováním často ztrácejí na kvalitě i množství vitamínů.

Vláknina

Prevenci nepříjemné zácpy často vyřeší podávání dostatečného množství vlákniny. Těhotné ženy by měly pravidelně konzumovat celozrnné a další výrobky z obilovin, zeleninu, čerstvé a sušené ovoce.

Ve třetím trimestru by se žena měla vyhnout konzumaci nadýmavých potravin, jako jsou luštěniny, zelí, kapusta, ředkvičky, cibule, čerstvé pečivo a chléb.

Kofein

Kofein ve zvýšené dávce zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Ke konci těhotenství může způsobit nepříjemné bušení srdce. Těhotné ženy si kávu mohou dopřát, ale nesmí překročit maximální denní dávku kofeinu více než 300 miligramů. To odpovídá dvěma šálkům. Vhodná je překapávaná káva.

Alkohol

Těhotná žena by se měla vyvarovat konzumaci alkoholu. Není zcela jasné, od jakého množství je alkohol v těhotenství škodlivý. Alkohol škodí plodu především v prvních měsících těhotenství.

Pitný režim

Často a neprávem se opomíjí pitný režim. V těhotenství by měla každá žena vypít alespoň 2 litry tekutin. Jako vhodné nápoje se doporučují voda, bylinkové a ovocné čaje, džus ředěný s vodou.

Tuky

Preference tuků s dostatečným obsahem nenasycených mastných kyselin. Nenasycené mastné kyseliny jsou nezbytné pro růst plodu a vývoj jeho mozku.

 

Autoři: Reiterová Veronika, Šalplachtová Sabina